Norwegian åbner til Las Palmas fra Billund
Midtjyske passagerer kan fra efteråret flyve med Norwegian til Las Palmas på Gran Canaria. Fra Billund Lufthavn vil flyselskabet hver lørdag have en afgang til den spanske ferieø.
Midtjyske passagerer kan fra efteråret flyve med Norwegian til Las Palmas på Gran Canaria. Fra Billund Lufthavn vil flyselskabet hver lørdag have en afgang til den spanske ferieø.
Passagervæksten fortsatte for Norwegian i juni måned. Tæt på 1,6 millioner passagerer fløj med selskabet, en stigning på 9 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. Tallene denne måned er stærkt påvirket af strejken blandt sikkerhedspersonalet i Avinors lufthavne i Norge.
Østre Landsret gav i dag flyselskabet Norwegian medhold i, at selskabet ikke er forpligtet til at lade sig registrere i Rejsegarantifonden. ”Vi er naturligvis glade for, at retten gav os medhold, og vi er især glade for, at der er sat en tyk streg under, at Norwegian overholder lovgivningen i Danmark,” siger Johan Bisgaard Larsen
Norwegians gode passagervækst fortsatte også i maj. Mere end 1,5 millioner passagerer fløj med flyselskabet denne måned, en stigning på 12 pct.
Norwegian har indgået en aftale om at lease yderligere to langdistancefly af typen Boeing 787-8 Dreamliner. Selskabet har tidligere indgået aftale om at købe tre og lease tre fly af samme type, så Norwegian har nu sikret sig leverance af i alt otte fly. Dreamliner er et fly for fremtiden, med høj passagerkomfort, lave driftsudgifter og reduceret udslip.
Flyselskabet Norwegian åbner, med salgsstart i dag, to nye ruter fra Københavns Lufthavn. Til sommer får danskere mulighed for at flyve med lavprisselskabet til Sicilien, og i den kommende vintersæson åbnes en rute til den portugisiske ferieø Madeira.
Norwegians ledelse og Norwegian pilotforening (NPF) er kommet til enighed i tarifopgøret for 2012. To berammede retssager i Arbejdsretten er også afblæst og parterne er blevet enige om en policy-erklæring for vejen fremad, som indebærer fuld ro i selskabet og normal drift fremover.
Norwegians gode passagervækst fortsatte i april. Over 1,3 millioner passagerer fløj med Norwegian denne måned. Det er 137.400 flere end samme periode sidste år, en stigning på 11 pct. Trafiktallene for april er påvirket af påsken, hvor den største rejseaktivitet i weekenden op til påsken i år kom allerede i marts.
Norwegian indsætter på søndag et ekstra fly i Danmark. Fra og med 1. juni indsættes yderligere et fly og fra 24. juni vil Norwegian således i alt operere 11 fly i Danmark. Det er en betydelig vækst i forhold til de oprindelig ni planlagte fly.
Norwegian arbejder i øjeblikket på højtryk på en plan for at hjælpe Cimber Sterlings passagerer, efter at selskabet i dag meget beklageligt har indgivet konkursbegæring.
Norwegians omsætning i 1. kvartal blev 2,36 milliarder norske kroner, en vækst på 25 pct. sammenlignet med 1. kvartal sidste år. Den høje oliepris bidrog stærkt til et nettoresultat efter skat på -286 millioner norske kroner i 1. kvartal, hvilket er marginalt bedre end samme kvartal sidste år.
Boeings nye langdistancefly 787 Dreamliner lander for første gang i Norden 1. maj. Besøget er en del af flyets verdensturné "787 Dream Tour", og her får Norwegians fremtidige kunder og partnere muligheden for at opleve flyet på nært hold. Norwegian har - som det eneste skandinaviske selskab - indtil videre bestilt seks fly af denne type til sin langdistancesatsning.
Norwegian-koncernen er et førende nordisk luftfartsselskab med hovedkontor i Fornebu uden for Oslo i Norge. Selskabet har over 8.200 ansatte og ejer to af de førende flyselskaber i Norden: Norwegian Air Shuttle og Widerøe's Flyveselskap. Widerøe blev opkøbt af Norwegian i 2024 med et formål om at gøre det endnu nemmere at rejse på tværs af de to flyselskabers netværk.
Norwegian Air Shuttle, det største norske flyselskab med omkring 4.700 ansatte, tilbyder et omfattende rutenetværk, der forbinder de nordiske lande med et bredt udvalg af europæiske destinationer. I 2024 transporterede Norwegian over 22,6 millioner passagerer og havde en flåde på 86 Boeing 737-800 og 737 MAX 8-fly.
Widerøe's Flyveselskap, Norges ældste flyselskab, er Skandinaviens største regionale flyselskab. Flyselskabet har mere end 3.500 ansatte. Widerøe opererer hovedsageligt lufthavne med korte landingsbaner i de norske landdistrikter og driver flere statslige kontraktruter (PSO-ruter) ud over sit eget kommercielle netværk. I 2024 havde flyselskabet 3,8 millioner passagerer og en flåde på 49 fly, herunder 46 Bombardier Dash 8-fly og tre Embraer E190-E2-fly. Widerøe Ground Handling leverer ground handling-tjenester i 41 norske lufthavne.
I Norwegian-koncernen er bæredygtighed en hovedprioritet, og koncernen har forpligtet sig til at reducere CO2-udledningen fra sine aktiviteter betydeligt. Blandt de mange initiativer, er det mest bemærkelsesværdige, investeringen i produktion og brug af fossilfrit flybrændstof (SAF). Norwegian stræber efter at blive det bæredygtige valg for sine passagerer og bidrager aktivt til omstillingen af luftfartsindustrien.