Pressemeddelelse —
Norwegian tilføjer nye destinationer til danskernes foretrukne ferieland
Norwegian styrker forbindelserne mellem Norden og Spanien med nye direkte sommerruter til Sevilla fra København og Oslo samt en ny rute fra København til Santiago de Compostela – den berømte endestation på pilgrimsruten Camino de Santiago. Samtidig udvider flyselskabet sit netværk fra Billund med en ny direkte forbindelse til Manchester.
Spanien er de nordiske rejsendes absolut foretrukne ferieland, og Norwegian fortsætter med at udbygge sit rutenetværk til landet. Med Sevilla som ny destination fra både København og Oslo bliver det lettere for nordiske rejsende at opleve Andalusiens historiske hovedstad og det sydlige Spanien. Ruten opstartes allerede i påskeferien fra både København og Oslo.
Samtidig åbner ruten fra København til Santiago de Compostela for direkte adgang til Galicien i det nordvestlige Spanien. Byen er kendt som endestation for Camino de Santiago, en af Europas mest berømte pilgrimsruter, og tiltrækker hvert år pilgrimme og besøgende fra hele verden.
De nye forbindelser skal ikke alene give nordiske rejsende flere muligheder for at opleve Spanien. De skaber også direkte adgang til Norden for rejsende fra flere spanske regioner og styrker tilgængeligheden mellem markederne til gavn for både turisme og erhvervsliv.
”Spanien er et af de rejsemål, som danskerne holder allermest af, og vi ser gode muligheder for fortsat at udvikle vores tilbud. Med de nye ruter til Sevilla og Santiago de Compostela åbner vi for flere spændende rejseoplevelser og styrker samtidig forbindelserne mellem Norden og flere forskellige dele af Spanien. Det skaber flere muligheder for vores kunder i begge retninger og understøtter vores ambition om at tilbyde attraktive direkte forbindelser til populære destinationer og hvor der er behov for øget tilgængelighed,” siger Sara Neergaard, Country Director for Norwegian i Danmark.
Billund får også ny rute
Norwegian udvider også sit rutenetværk fra Billund med en ny direkte rute til Manchester. Forbindelsen giver rejsende i Vestdanmark endnu en mulighed for at flyve direkte til en attraktiv europæisk destination og styrker samtidig forbindelserne mellem Danmark og Nordvestengland.
”Det er vigtigt for os at fortsætte med at give vestdanskerne flere muligheder for at flyve direkte fra deres lokale lufthavn – både når de skal på ferie, og når erhvervslivet har brug for gode forbindelser til omverdenen. Manchester byder på masser af oplevelser, ikke mindst for de mange danske fans af byens to store Premier League-klubber,” siger Sara Neergaard.
De nye ruter er en del af Norwegians sommerprogram for 2027 og kan bookes nu.
Fakta:
- København - Sevilla, opstart 24. marts 2027 med to ugentlige afgange onsdag og lørdag (dog kun en afgang den første uge)
- Oslo - Sevilla, opstart 20. marts 2027 med to ugentlige afgange onsdag og lørdag
- København - Santiago de Compostela, opstart 19. juni 2027 med to ugentlige afgange onsdag og lørdag
- Billund – Manchester, opstart 1. april med to ugentlige afgange torsdag og søndag
Emner
Kategorier
Regions
Norwegian
Norwegian-koncernen er et førende nordisk luftfartsselskab med hovedkontor i Fornebu uden for Oslo i Norge. Selskabet har over 8.200 ansatte og ejer to af de førende flyselskaber i Norden: Norwegian Air Shuttle og Widerøe's Flyveselskap. Widerøe blev opkøbt af Norwegian i 2024 med et formål om at gøre det endnu nemmere at rejse på tværs af de to flyselskabers netværk.
Norwegian Air Shuttle, det største norske flyselskab med omkring 4.700 ansatte, tilbyder et omfattende rutenetværk, der forbinder de nordiske lande med et bredt udvalg af europæiske destinationer. I 2024 transporterede Norwegian 22,6 millioner passagerer og havde en flåde på 86 Boeing 737-800 og 737 MAX 8-fly.
Widerøe's Flyveselskap, Norges ældste flyselskab, er Skandinaviens største regionale flyselskab. Flyselskabet har mere end 3.500 ansatte. Widerøe opererer hovedsageligt lufthavne med korte landingsbaner i de norske landdistrikter og driver flere statslige kontraktruter (PSO-ruter) ud over sit eget kommercielle netværk. I 2024 havde flyselskabet 3,8 millioner passagerer og en flåde på 49 fly, herunder 46 Bombardier Dash 8-fly og tre Embraer E190-E2-fly. Widerøe Ground Handling leverer ground handling-tjenester i 41 norske lufthavne.
I Norwegian-koncernen er bæredygtighed en hovedprioritet, og koncernen har forpligtet sig til at reducere CO2-udledningen fra sine aktiviteter betydeligt. Blandt de mange initiativer, er det mest bemærkelsesværdige, investeringen i produktion og brug af fossilfrit flybrændstof (SAF). Norwegian stræber efter at blive det bæredygtige valg for sine passagerer og bidrager aktivt til omstillingen af luftfartsindustrien.
Følg Norwegian på Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, LinkedIn og YouTube.