Norwegian satser på Billund Lufthavn
Flyselskabet Norwegian etablerer sig nu i Billund Lufthavn med en rute til København og tre udenrigsruter. Det betyder bedre forbindelser og lavere priser for passagererne.
Flyselskabet Norwegian etablerer sig nu i Billund Lufthavn med en rute til København og tre udenrigsruter. Det betyder bedre forbindelser og lavere priser for passagererne.
Flyselskabet Norwegian øger nu konkurrencen på det danske marked. Selskabet åbner tre indenrigsruter og syv udenrigsruter fra København og Billund. Udvidelserne kommer, efter selskabet på bare ét år har fløjet med over én million passagerer på de nu i alt 39 danske ruter.
Flyselskabet Norwegian sikrer nu konkurrence på ruten Karup-København. Selskabet forventer, at det samlede antal passagerer på ruten vil stige, når forbrugerne får flere afgange og lavere priser.
Norwegian fremlægger i dag det største driftsoverskud i selskabets historie. Resultatet før skat blev på 519 millioner kroner. Det er en forbedring på 326 millioner kroner i forhold til samme kvartal sidste år når sidste års store sikringsgevinster på valuta holdes uden for.
Norwegians sidste MD80-maskine lander i aften i Arlanda lufthavn i Stockholm for sidste gang. Dermed har Norwegian en mere ensartet flyflåde med Boeing 737-300 og nye 737-800-maskiner.
Flyselskabet Norwegian åbner en række nye ruter til populære feriemål i Europa næste forår. Fra København åbner Norwegian ruter til Malta, Zagreb, Dubrovnik og Sardinien. Billetsalget til alle de nye ruter starter i morgen fredag 16. Oktober, og flyvningerne starter op i begyndelsen af maj.
Norwegian har fra oktober sidste år til september i år fløjet over 10 millioner passagerer. September blev dermed den tredje måned i træk med over en million rejsende på selskabets 180 ruter. Dette er en stigning på næsten 200.000 passagerer og tilsvarer en vækst på 24 pct. i forhold til samme måned sidste år.
Johan Bisgaard Larsen, 34, er ansat som Presse-og marketingschef for Norwegian i Danmark. Johan har baggrund i telebranchen, senest hos teleselskabet 3 som marketing manager i for Hi3G consumer marketing og tidligere hos Motorola Mobile Devices som Nordic and Baltic Brand Manager. Hos Norwegian vil Johan Bisgaard Larsen lede BtC marketing og presserelationer i Danmark.
Nu tilbyder flyselskabet Norwegian direkte forbindelse mellem Aalborg og Mallorca. Med priser fra 428 DKK for en enkeltrejse får nordjyske kunder et godt alternativ til charterturen. Første fly til Mallorca letter 1. maj 2010, men billetterne er til salg på www.norwegian.com fra i dag.
Nu tilbyder flyselskabet Norwegian direkte forbindelse mellem Aalborg og Paris. Med priser fra 199 DKK for en enkeltrejse venter selskabet mange nordjyske kunder. Første fly til Paris letter 26. oktober og billetterne er til salg på www.norwegian.com fra i dag.
Skandinaviens største lavprisselskab Norwegian øger frekvensen på ruterne fra København til Barcelona, Faro-Algarve, Malaga, Nice og Rom fra 28. marts.
Norwegian fløj over 1 million passagerer i august måned. Det er en vækst på mere end 150.000 passagerer og svarer til en vækst på 18 pct. i forhold til samme måned sidste år. August blev dermed anden måned i træk med over en million passagerer.